Kunagi pole Inglismaal 1966. aastal siin Šotimaa võitnud Euroopa 1967. aastal

Paljudel juhtudel oli see veelgi erandlikum aasta, kuna Šotid ei salvestanud mitte ainult ühte kuulsamaid rahvusvahelisi võite, vaid ka tõsiselt vaidlustasid ja raputasid Euroopa klubi jalgpalli aktsepteeritud järjekorda. See ei tähenda lihtsalt Auldi vaenlasel olevat nuuskki, aga meeldivat, et see oleks pidanud olema, kuid see oli aasta, mil Šotimaa sai mandri tõeliste kuningateks. Enne seda ei juhtunud midagi sellist, nagu poleks olnud, ja pole midagi sellist, mis oleks olnud lähedane nende märkimisväärsete saavutuste sobitamisele. Tegelikult, arvestades Šotimaa jalgpalli praegust seisundit, ei pruugi see lillat kihti enam kunagi näha. 1966. aastal: mida te ei pruugi teada kõige kuulsamast aastast inglise jalgpallis Loe edasi

Kodumaal oli ainult üks meeskond.Keldi eest võeti kõik enne neid, võites kõik viis võistlust, mille nad sisenesid, nii et Quintuple saavutati esimese ja ainus aja jooksul Briti jalgpallis. Barcelona ja Internazionale on ainukesed teised klubid, mis sobivad selle suurte Euroopa liigadega. Scottish Division One pealkiri oli tagatud vaid kahjurõistmisega kõigist 34-st, nii Dundee United’lt (kes ka tagatud märkimisväärse kahekordse suurematest vastastega, millest hiljem). Röövrid, kes võtsid vaid kolme mänguga kogu hooaega, võistlesid tavaliselt Celtici võitjana vaid kolme punkti võrra. Nad võitsid ka Rangersi 1-0 League Cup’is ja järgnesid sellele, et kaotasid Scottish FA Cup peale pärast Aberdeeni 2-0 peksmist Hampdeni pargis 127117 pealtvaataja ees.

Scottish Treble võit ei ole see ebatavaline.Vahepeal on Celtic ja Rangers võitnud 10, kusjuures viimane on Rangersi seitsmes selline edukus 2003. aastal. Kuid see neljas kodumaine trofee on selline, mis võib mõnevõrra libiseda radari all. Glasgow Cup oli olemas juba üle 100 aasta. Aastal 1887 asutatud organisatsioon jätkas teatud määral konkurentsi viie ülejäänud Glassa klubi üle 1989. aastani.Selles Celtici neljandas trofios oli Glasgow Cup kindel, et see võitis Partick Thistle 4-0.

Samuti oli võimalus paljude teiste provintside võistlustel, näiteks Forfarshihi võistlusel poolt Dundee 1967. aastal Šotimaa šahti idaosas, Hiberniani sel aastal võitis ja isegi Renfrewshire Cup, mis läks St Mirrenile.

Kõik kaebused kinnipidamiskohtade ülekoormamise kohta tundusid aja jooksul kaotatud, kuid advent Euroopa klubi jalgpalli mängimine õõnestaks selliste osakeste pealkirjade söögiisu. Viimastel aastatel tõusis Glasgow Cup mõnikord lihtsalt välja, kuna huvi kasvas ja kas see ei võistles või jäi puudulikuks.Alates 1990. aastast on see piiratud konkursiga pigem noortevõistluste kui Glasgowi kõrgemate külgede vastu.

Enne Celtici viienda ja kõige kuulsama triumfiga liikumist tuleb kaaluda teiste Šoti klubide tegevust Euroopa. Erilist tähelepanu tuleks pöörata Dundee United-le, kes võtsid esimest korda oma ajaloos Euroopa konkurentsi. Nad peavad olema õnneks oma õnne, kui nad võistlesid teise vooru messide võistluse (Uefa karikate eelkäijad) vastu.

See, et Terroride debüütalbumbrid juhtus Camp Nou’is, oli hirmutav. Seejärel läks ja võitis Barcelona 2-1 veelgi tähelepanuväärsem.See saavutus ei olnud meeleheitel, sest nad võitsid Tannadice pargis katalaanid 2-0, kindlustades vaevalt usaldusväärse 4-1 võidu üle ühe Euroopa jalgpalli hiiglase. Kahjuks olid Dundee Unitedi jaoks nende teine ​​vastane Euroopas mitte vähem võluv ja nad võitlesid Juventuse pealt 3-1.

Juventus läks kvartali lõpupoolele võistlejatele Dinamo Zagrebile, samas kui teine Šoti meeskond jõudis poolfinaalideni. Šotimaa vanim professionaalne jalgpalliklubi ei ole Itaalia jalgpalli vana daami enamasti edukamad, kuid Kilmarnock tegi seda 1967. aastal, enne kui ta kukkus Inglismaa juhtivale Inglismaale, Leeds Unitedile, 4-2 üle kahe jalaga. Rangers läks paremas järjekorras karika võitjate karikas, jõudes lõplikult Bayerni Müncheni vastu, enne kui Ellis õnnestus kaotada 1: 0 pärast lisaaega Nürnbergis.Kui karistusjärgud jäid veel paar aastat pärast selle sissetoomist, siis jõudsid Rangers oma kvartali lõpus vastuollu Real Zaragoza müntidega, kui mõlemad jalad lõpetasid kodus 1-0. Facebook Twitter Pinterest Celtic väravavaht Ronnie Simpson kihlvedu ristmikul, kui ta tähistab oma võitu Euroopa karikasarja veerandfinaalist Vojvodina vastu. Foto: Paul Popper / Popperfoto / Getty Images

“Celtic” jäeti jäljendama Euroopa tippkohtumise ülaosas, mida nad tegid teatud stiilis 25. mail 1967. aastal Lissaboni Estádio Nacional’is .Nad said esimeseks Briti klubiks Euroopa karika võitmiseks ja jäävad ainukeseks Šoti klubiks, kes on jõudnud oma 60-aastase ajaloo jaoks Euroopa esmaklassilise võistluse finaali.

Sageli märkis see, et kõik 15 meeskonda mängijate baar, kes on sündinud 10 kilomeetri kaugusel Celtic Parkist, on endiselt üks kõigi aegade kõige edukamaid ja püsivaid jalgpallistatistikaid. “Me olime kõik kohalikud poisid ja Bobby Lennox oli tulnud kõige kaugemal ja see oli 30 miili kaugusel,” peegeldas Celtici kapten Billy McNeill. “Ülejäänud meist elas peaaegu kõrval maha.” Seevastu Barcelonas 2015. aasta meistrivõistluste võitjatel oli vaid kaks mängijat, Gerard Piqué ja Jordi Alba, sündinud Camp Noe 10 miili kaugusel.Lionel Messi sünnikoht Rosario on peaaegu 7000 miili kaugusel Barcelonast.

Haldab legendaarne Junk Stein, kes sündis Burnbankis – sarnane kaugus Celtic Parkist Saltcoatidega – tema kavatsus oli algusest peale ilmne. “Me läheme rünnaku alla, nagu me pole kunagi varem rünnanud,” kuulutas Stein enne mängu ja meeskond tegi just seda.Lissaboni liidrid võtsid siiralt teada, võitlesid Helenio Herrera Internazionale’i negatiivse küünilisuse eest, kes võitis Euroopa karika kaks korda eelmise kolme aasta jooksul, tuginedes väga tõhusale, kuid proosaalsele kantancio stiilile.

Hugh McIlvanney kirjeldas Herrerat nii meeldejäävalt oma vaatlusmissiooni aruandes: “Ta jätkas ligikaudu 30 000 dollarit aastas, et peksutada selle elegantsi, kujutlusvõimet, julgust ja spontaansust, mis muudab jalgpalli, mis see on.” Stein’i meeskond lähenes mängule brio, vaimu ja oskuste hiilgava seguga, saades seitsmenda minuti jooksul trahvi arvukalt jõudu.Inter’s Sarti oli kahtlemata peksimängija ja ta mängis kangelasi, et tõrjuda kõik, mis teda vallandati, kuni Celtic võitis lõplikult viiekümne minutiga võistlejatest Tommy Gemmellilt ja Steve Chalmersilt 2: 1.

Celtic ei olnud ainult esimene Briti klubi, kes võitis Euroopa karika, need olid ka esimesed Põhja-Euroopast. Nad lõid niinimetatud “Ladina-klubid”, kes võitsid kõik 11 eelmist finaali. Real Madrid oli juba võitnud kuus tiitlit, Milaani võidu vahelesati Interi kahe hiljutise edu vahele ja Benfica võitis ka kaks korda. See oli võit kodus kasvanud, loomuliku talendi vastu kulutõhusalt kokku pandud meeskonna kurnavast süsteemist.Nagu Stein märkis enne lõplikku: “Tassi ei võida üksikisikud, vaid mehed meeskonnas, kes panid oma klubi enne isiklikku prestiiži.” Selleks, et rõhutada nende domineerimist, mängis seejärel Celtic kaks nädalat hiljem Real Madridis Alfredo Di Stefano tunnustust ja Santiago Bernabéu staadionil võitis neid 1: 0 135 000 inimese ees. Facebook Twitter Pinterest Celtic kapten Billy McNeill juhib oma meeskonda enne Euroopa karikavõistluste finaali. Foto: Popperfoto / Getty Images

Kuus varem oli Šotimaa rahvusmeeskonna sama märkimisväärse triumfi järel järgnenud ka mitte ainult Celtici edulugu, vaid ka kõik seotud Šoti klubid.Kuigi McNeill, Bobby Murdoch ja Jimmy Johnstone kõik jätsid mängu Wembley’is 15. aprillil, võitis Celtici peamine meeskond, kes võitis maailmameistrid oma koduses majas. Bobby Brown oli just Šotimaa meeskonna täiskohaga juhina üle võtnud ja kohtus oma ingliskeelse kolleegi Alf Ramseyga, kes oli ikka veel oma maailmakarika võidu hiilguses. Inglismaal oli eelmistel 19 võistlustel löömata jäänud, nende viimasel võitlusel astus Austria 1965. aasta oktoobris Wembley sõpruses.

Inglismaal eeldati täielikult, et nad jätkavad oma viimase 18 kuu jooksul muljetavaldavat vormi ja hoiavad kodu Rahvusvaheline meistrivõistlused, kes on enne Põhja-Iirimaal 2: 0 kaotamist Belfastis enne Walesi 5-1 lõpus Wembley’s 1966. aasta lõpus.Nende seadetega mängivad ka kvalifitseerijad järgmisel Euroopa meistrivõistluste kohtumisel 1968. aastal, see oli oluline mäng. Ramsey jätkas oma “wingless imet” süsteemi ja oli ainult üks muutus meeskond, kes võita West Saksamaa üheksa kuud varem, kui Jimmy Greaves asendab Roger Hunt. Brown juhatas muudatusi ja tegi mõned julgeid otsuseid, et anda debüüdi üle 20-aastasele Jim McCalliogale Sheffieldi kolmapäevast ja isegi veelgi üllatavamalt 36-aastasest Celtici väravavahist Ronnie Simpsonist, kes sai Šotimaa meeskonna vanimad võitlejad.

Sarnaselt Steini seikluslikule lähenemisele kuus hiljem austati Brownit selle julguse eest, nõudsades, et tema täispuudega Gemmell ja Eddie McCreadie läksid keldi vallajate Wallace ja Murdochi toetuseks.Šotimaa alustas mängu väga otstarbekalt ja intensiivselt, võttes esimesel poolaastal läbi Denis Lawi, ning seejärel kahekordistada oma eeliseid 12-minutilise Lennoxi läbimiseks. Inglismaal takistas Jack Charlton, kellel oli esimesel poolel varjatud katki, ja kui asendajaid ei lubatud, pidid ta võitlema võidusõidu ajal ees. Charlton arvas, et ta oli vähendanud võlgade taset, kui pall pidi läbima joont, kuid Aserbaidžaani meeskond ei olnud selleks ajaks abistamiseks, kuigi Leedsi keskkindel võitis hiljem mõnevõrra tagasi.

Põhiline eesmärk oli siis võitis võistleja McCalliog 87-minutilise minutiga, et panna Šotimaa 3-1 üles ja kuigi Hurst jõudis lõpu poole, leidis Šotimaa võluvas vormis Simpsoni.Suurima Šoti võidu tõeline vaim ja sellega kaasnevad ingliskeelsed pettumused olid kõige paremini kajastatud Jim Baxteri elavhõbedastel hirmul, nagu Glyn Edwards kuulutas kuulsalt Heraldis. “Ma teen pikka aega Baxteri mälestuse, mis aeglustab mängu peaaegu kõndimise sammu, põrgutades palli jalgade, laupeede ja põlvedega, kuid Stiles, mitte rohkem kui paar meetrit eemal, tupsutas üles ja alla, kas pole kindel, kas et teha oma väljakutse põlve või pea tasandil. “

Kuid suurepärane see ootamatu võit võis olla, nagu see oli Šotimaal, oli alati nn nurga taga varjatud pettumus.Kvalifikatsiooni järgmise aasta Euroopa meistrivõistluste laiendatakse järgmise Kodu International Championship ja peaaegu paratamatult Šoti tuli lühike, galantne teise koha Inglismaale, kes hiljem täpsustada. Kuid selline pettumus ei kahanda kangelaslik saavutusi mitte ainult koondise ega kõikevõitev Celtic kuid meeldib Rangers, Kilmarnock ja Dundee United, kes tõeliselt põlema see 1966-1967 hooajal ja asetatakse Šotimaa nii uhkelt Euroopa jalgpalli kaart.

Rate this post